Marketing międzynarodowy

Marketing międzynarodowy to pojęcie, które wynika z działalnością firmy na globalnym rynku. Marketing międzynarodowy może być synonimem zróżnicowanego marketingu, gdyż należy zastosować segmentacje rynków na których jest prowadzona działalność. Wynika to z faktu że każdy z rynków może mieć zróżnicowane potrzeby, również dostosowanie form marketingu do norm społecznych i prawnych może powodować pewne znaczące różnice w prowadzeniu działań marketingowych.

Przykładów firm które prowadzą globalny marketing jest wiele do najpopularniejszych należy Apple, McDonald, Coca-Cola. Każde przedsiębiorstwo trochę inaczej rozumie marketing globalny gdyż wiele zależy od branży i charakterystyki prowadzonej działalności.

Problematyka z którą muszą zmierzyć się marketingowcy to między innymi: ekonomia, prawo, sytuacja polityczna, względy kulturowe, problemy organizacyjne, dostępne kanały dystrybucji, konkurencyjność rynku. Biorąc pod uwagę te i wiele innych czynników marketingowiec dostosowuje strategię działalności do przyjętych obszarów geograficznych.