Jakie są najbardziej wpływowe marki świata?

Internetowy gigant Google znów przegonił Apple w rankingu najbardziej wpływowych marek świata.

W pierwszej piątce znalazły się także Wikipedia oraz YouTube.

Coroczne badanie przeprowadzane przez magazyn internetowy brandchannel.com, często prezentują zaskakujące wyniki. Jednym z najciekawszych rezultatów badania było pojawienie się w 2004 roku arabskiej telewizji Al Jazeera w na piątym miejscu wśród najbardziej wpływowych marek.

W tym roku 3 625 ekspertów i studentów zajmujących się markami po raz kolejny zaskoczyło, odpowiadając na pytanie "Jakie marki miały największy wpływ na nasze życie w 2006 roku?". Na pierwszym miejscu znalazł się koncern Google, który już drugi raz wyprzedził Apple Inc. Zaskakujące natomiast może się wydawać trzecie miejsce, które zajął serwis wideo YouTube, przejęty w październiku przez Google. Internetowa encyklopedia Wikipedia znalazła się na miejscu czwartym, natomiast pierwszą piątkę zamknęła popularna w 37 krajach sieć kawiarni Starbucks Corp.

- Wysokie miejsca debiutantów na naszej liście, YouTube i Wikipedii, dobitnie świadczą o rosnącym wpływie user-generated content na nasze życie - podkreśla w oświadczeniu Anthony Zumpano, redaktor brandchannel.com.

Wśród marek, mających duży wpływ na nasze życie, znalazł się także serwis społecznościowy MySpace oraz arabska telewizja Al Jazeera, która po spadku w 2005 roku na miejsce 25. i wprowadzeniu w listopadzie 2006 roku angielskojęzycznego kanału, zajęła miejsce dziewiętnaste.

Badanie nie brało pod uwagę aspektów ekonomicznych i finansowej wartości marki. Tego typu badania zazwyczaj umieszczają na pierwszym miejscu sztandarowy napój firmy Coca-Cola Co. Ponadto w badaniu nie pytano o pozytywny czy negatywny wpływ na życie konsumentów - ważny był wpływ jako taki.

Brandchannel tworzy dodatkowy ranking najbardziej wpływowych marek, dotyczący poszczególnych regionów świata. Pierwsza piątka w regionie północnoamerykańskim nie różni się znacznie od skali światowej, inna jest tylko kolejność miejsc - na pierwszym znalazł się koncern Apple, na kolejnych odpowiednio YouTube, Google, Starbucks i Wikipedia.

Europejska lista zdominowana jest przez regionalne marki. Najwyżej znalazła się szwedzka firma Ikea, która zepchnęła ubiegłorocznego zwycięzcę - Nokię - na miejsce trzecie. Na drugiej pozycji znalazł się w tym roku Skype, miejsce czwarte należy do hiszpańskiej sieci Zara, pierwszą piątkę zamyka Adidas.

W Azji wygrał koncern Sony, za nim znalazły się Toyota, HSBC, Samsung i Honda.

Źródło: MediaRun.pl

Based on: ManuScript | Optimized for Drupal :www.SablonTurk.com